Pizza tarifi

Pizza tarifi
4 Kasım 2013
1 kez okundu

[ Pizza tarifi - resimli ]

[ Pizza tarifi - resimli ]

Gerekli malzemeler

1 adet yumurta
Yarım çay bardağı sıvı yağ
Yarım çay bardağı süt
2 çorba kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı şeker
2,5 su bardağı un
1 çorba kaşığı kuru maya
Yeterli miktarda tuz
Üzeri için:
Ketçap
Domates püresi

Pizza tarifi

Bugünkü tarifimiz çok bilinen bir hamurişi olan ve evde yapımı zor olsada tadı oldukça lezzetli bir yemek çeşidi. Pizza tarifini Oktay ustanın anlatımı ile okuyacak ve bu tarifi yaparken bir yandan da eğleneceksiniz. Yukarıdaki listede bulunan malzemeleri temin ettikten sonra pizzamızı yapmaya koyulalım, ne dersiniz?

İlk olarak maya, ılık su ve şekeri kabarması için bir kapta yaklaşık onbeş dakika boyunca bekletiyoruz. Sonra unun için gerekli malzemeleri atarak pizza hamurunu yapmalıyız. Fazla cıvık ya da katı olmamasına dikkat etmeliyiz. Hamuru mayalanması için yarım saatten fazla bekletiyoruz. Mayalama işlemini tamamladıktan sonra, geniş bir tepsi alarak dibini yağlıyor ve mayaladığımız hamuru açarak tepsinin tabanına yerleştiriyoruz.

Yaklaşık olarak 2 çorba kaşığı ketçap ya da domates püresini, pizza hamurunun üzerine sürdükten sonra; minik parçalara böldüğümüz zeytin, tercihe göre kaşar, gene tercihe göre salam ya da sucuk dilimleri gibi malzemeleri yerleştiriyoruz. Pizzamızın neli olmasını istiyorsak ona göre önceden hazırladığımız malzemeleri koyuyoruz.  Daha sonra yüzdoksan derece yanan fırında yaklaşık yarım saat boyunca pişiriyoruz.

Afiyet olsun